Uporabniki kontaktnih leč se velikokrat sprašujemo, kako pravilno rokovati z lečkami, da bo naše oko ostalo zdravo. Najpomembnejša je vsakodnevna higiena in umivanje rok pred vstavljanjem leč. Solzenje, še večkrat pa suho oko ali zbadanje, draženje in nenazadnje vnetje, se pojavljajo pri skoraj vsakem uporabniku kontaktnih leč. V nadaljevanju smo vam pripravili nasvete za nego leč:

  • Odstranite lečo iz očesa in jo položite v dlan.
  • Na lečo kanite nekaj kapljic večnamenske raztopine, nato s kazalcem nežno podrgnite vsako stran leče.
  • Po čiščenju lečo dobro splaknite z večnamensko raztopino, da s tem odstranite vse ostanke umazanije.
  • V posodico za shranjevanje leč nalijte svežo raztopino, vanjo vstavite lečo ter zaprite posodico.
  • Tekočina naj popolnoma prekrije lečo.
  • Leče pustite v posodici najmanj 4 ure, najbolje čez noč.

Za nego kontaktnih leč uporabljamo različne pripravke za spiranje, hranjenje, čiščenje in/ali dezinfekcijo.

Večnamenske raztopine za nego kontaktnih leč so sterilne, izotonične, evhidrične in bistre raztopine za spiranje, shranjevanje, čiščenje in dezinfekcijo leč. Torej so brez vseh

živih mikroorganizmov. Imajo enak osmotski tlak kot telesne tekočine. So bistre, brez delcev. Ph vrednost raztopine niha v intervalu od 7,3 do 9,7, kar ne draži oči. Pri testiranju različnih

večnamenskih raztopin za kontaktne leče so dokazali, da je povprečna ph vrednost v intervalu od 6,99 do 7,56 še po 32-dnevnem odprtju raztopine. Trg ponuja Renu raztopino, Total Care raztopino, Proculin lens raztopino, Solo Care raztopino, Opti free raztopino,.. Fiziološka raztopina (0,9 % raztopina natrijevega klorida v vodi) je za izpiranje leč po čiščenju in za shranjevanje. Ne prepreči rasti bakterij in gliv. Uporabljamo jo v kombinaciji z encimskimi čistilnimi tabletami in ostalimi pripravki. Na tržišču so najpogostejša Physiodose, Tonimer in Nivea raztopine v monodozah ali klasična pakiranja fiziološke raztopine do količine 1 litra.

Raztopina z vodikovim peroksidom je učinkovita pri razkuževanju leče, čiščenju in shranjevanju. Preprečuje rast bakterij, ne gliv. Nekatere raztopine imajo dodan nevtralizator, ki pretvori vodikov peroksid v vodo, pri drugih je potrebno dodajati nevtralizatorje, da očiščene leče ne dražijo oči. Pri uporabnikih, ki so občutljivi na konzervanse v večnamenskih raztopinah, priporočamo uporabo raztopin z vodikovim peroksidom (Aosept raztopina).Za čiščenje leč uporabljamo tudi t.i. dnevne čistilce. Nekaj kapljic take raztopine damo na roko in lečo na rahlo podrgnemo po obeh straneh. Obvezna je uporaba ostalih pripravkov za izpiranje in dezinfekcijo.

Encimsko čistilo uporabljamo enkrat tedensko v obliki šumečih tablet za odstranjevanje beljakovinskih oblog iz leče. V posodico za leče, ki je napolnjena z večnamensko raztopino, damo encimsko čistilo. Ko se raztopi, dodamo leče in jih pustimo stati 15 minut v tako pripravljeni raztopini. Leče moramo pred vstavitvijo sprati in dezinficirati. Uporabniki kontaktnih leč se največ poslužujemo večnamenskih raztopin ali raztopin z vodikovim peroksidom.