Norice (Varicella) so zelo nalezljiva, po vsem svetu razširjena virusna bolezen. Norice so značilne predvsem kot otroška bolezen, ker 90 odstotkov bolnikov preboli norice v otroštvu, pred dopolnjenim 15. letom starosti. Kdor preboli norice, ostane imun vse življenje, vendar virus ostane v telesu in se lahko aktivira kasneje ter povzroči bolezen, ki se imenuje pasovec ali herpes zoster.

Simptomi:

Simptomi se začnejo deset do 21 dni po okužbi. Nato se pojavijo blažja in kratkotrajna vročina, glavobol in bolečine v sklepih. V naslednjih dneh se na koži pojavijo prvi izpuščaji. Izpuščaji se pojavljajo značilno najprej na obrazu, lasišču in po trupu, pozneje tudi po udih. Izpuščaji so rdečkasti, včasih srbeči in se pojavljajo v zagonih (ko prvi izpuščaji že zorijo, se pojavijo spet novi). Iz posameznega rdečkastega madeža nastane po nekaj urah mehurčast izpuščaj v velikosti riževega zrna. Izpuščaji se posušijo in nastale kraste odpadejo, ne da bi povzročile brazgotine. Mehurčasti izpuščaji so lahko napolnjeni z gnojem, takrat lahko na prizadetih mestih ostanejo drobne brazgotinice. Redkeje se izpuščaji pojavijo tudi na vidnih sluznicah.

Zdravljenje:

Norice so pri sicer zdravih otrocih praviloma lahka bolezen. Težji potek se pričakuje, če zboli nosečnica ali novorojenček, pri otrocih z oslabljenim obrambnim sistemom ter pri odraslih in starejših bolnikih. Zdravnik velikokrat predpiše zdravila za lajšanje srbenja antihistaminik (Claritine, Flonidan sirup). Če se razvije bakterijska okužba, so potrebni antibiotiki. Za preprečevanje srbenja lahko uporabimo tekoči puder z benzokainom, ki deluje adstringentno, anestetično in preprečuje srbenje. Za zniževanje povišane telesne temperature uporabite paracetamol (Lekadol, Calpol, Daleron), nikakor pa ne pripravkov z acetilsalicilno kislino (Aspirin), ker lahko povzročijo nastanek Reyevega sindroma.

Cepljenje?

Obstaja cepivo proti noricam, ki pa v Sloveniji ni vključeno v program obveznega cepljenja. Če starš želi cepiti svojega otroka, se mora dogovoriti z otrokovim prediatrom.