Danes je znano, da so omega 3-maščobne kisline za dobro zdravje izjemno pomembne, ki vsebujejo te življenjsko pomembne snovi.

Bogat vir omega-3-maščobnih kislin so predvsem morske ribe (npr. losos, slanik, skuša, sardine), ki so pomemben del zdrave prehrane. Zavedati se moramo, da človek ne more sam v telesu proizvesti življenjsko nenadomestljivih (esencialnih) nenasičenih maščobnih kislin. Te dobi le s hrano. Z raznimi esencialnimi nenasičenimi maščobnimi kislinami je bogata tista prehrana, ki vključuje rastlinska olja, oreščke oz. semena (predvsem laneno seme), morske ribe, temno zeleno zelenjavo (npr. brokoli), določene vrste alg itn. To je kakovostna hrana, a največ omega 3-maščobnih kislin zaužijemo prav z morskimi ribami. Omega 3-maščobne kisline poudarjamo zato, ker je vedno več znanstvenih dokazov, da pomembno prispevajo k boljšemu zdravju. Zato velja upoštevati nasvet, da s pravilno sestavljeno hrano ali z ustreznimi prehranskimi dodatki zvišamo raven omega 3-maščobnih kislin v telesu.

Najbogatejša vira omega 3 maščobnih kislin so ribe hladnih voda in lanena semena (Linum usitatissimum). Vsak izmed njiju vsebuje različno vrsto maščobnih kislin omega 3. Tako je v lanenih semenih alfa linolenska kislina (ALK), v ribah pa sta drugi dve vrsti maščobnih kislin omega 3: EPK (eikozapentaenojska kislina) in DHK (dokozaheksaenojska kislina). Za ALK v lanenih semenih velja, da je matična sestavina vseh maščobnih kislin omega 3, saj se lahko pretvori v eikozapentaenojsko in dokozaheksaenojsko kislino, ki skrbita za dobro delovanje srca in krvnega obtoka ter prožnost sklepov.

Za zdravje sta tako enako pomembni obe vrsti maščobnih kislin – morska in zemeljska. Maščobne kisline omega 3 so nujno potreben gradnik celic. Zaužiti jih moramo s hrano ali prehranskimi dodatki (Omega 3 kapsule), saj v človeškem telesu ni niti enega encima, ki bi lahko pretvoril druge maščobne kisline (npr. omega 6 ali omega 9) v omega 3. Če omega 3 ne zaužijemo s hrano, jih pač nimamo. Vsaka od naših 100 milijard celic mora prejeti zadostno količino teh hranil, saj te celici skrbijo za medcelično izmenjavo genov in omogočajo celično dihanje. Ko maščobnih kislin omega 3 primanjkuje, poseže telo po manj zdravih maščobnih kislinah in nadomestkih (omega 6 in celo nasičenih maščobah), kar ogrozi zdravje celice in zdravje na sploh.

Ob resnem pomanjkanju zapade telo v stanje kroničnega vnetja. Vnetje je v osnovi zdravilen odziv na napad bolezenskih klic ali akutno poškodbo, a, kadar je po nepotrebnem izzvano ali podaljšano, poškoduje tkiva ali organe. Skoraj zanesljivo lahko trdimo, da bo večina oseb, ki v telo ne vnese dovolj teh hranil, ogrozila svoje zdravje.

Znanstveniki so zagnali pravi preplah zaradi kritičnega pomanjkanja vnosa DHK pri večini ameriških prebivalcev. DHK je pomemben gradnik človeškega možganskega tkiva, največ se je nahaja v možganski sivi snovi ter v očesni mrežnici. Nizke vsebnosti DHK povezujejo z depresijo, izgubo spomina, demenco in motnjami vida. Oskrba z DHK je bistvenega pomena v obdobju razvoja ploda in majhnih otrok; njena vsebnost v otroških možganih se v prvih treh mesecih življenja potroji. Zato je zelo pomembno, da noseče in doječe matere poskrbijo za zadosten vnos DHK.

S pomanjkanjem DHK povezujejo tudi poporodno depresijo, sindrom motene pozornosti s hiperaktivnostjo, nizko inteligenco ter nizkimi vrednostmi serotonina v možganih, ki so povezane s samomorilnostjo, nasilnim vedenjem in depresijo.

Omega 3 maščobnih kislin:

  • Idealno ravnovesje EPK:DHK je 2:1 pri naravnem (nedestiliranem) ribjem olju. Danes lahko z ekstrakcijo DHK to razmerje še povečamo v prid DHK, kar je tudi priporočljivo. Slabše razmerje med EPK:DHK (npr. 5:1) nam nakazuje na slabo kakovost ribjega olja.
  • Evropska agencija za varnost hrane (EFSA) je na podlagi številnih neodvisnih raziskav potrdila, da imata EPK in DHK vlogo pri delovanju srca**, ter DHK še vlogo pri delovanju možganov* ter vlogo pri ohranjanju vida*. (* Koristni učinek se doseže z dnevnim vnosom 250 mg DHK, ** Koristni učinek se doseže z dnevnim vnosom 250 mg DHK in EPK).
  • Omega 3 maščobne kisline, ki jih zaužijemo s prehranskim dopolnilom morajo preiti čez postopek molekularne destilacije, da se odstranijo nečistoče in težke kovine ter s tem zaužijemo kapsulo s čistim oljem.
  • Pomembno se je pozanimati znotraj ribjega olja, koliko dejansko vsebuje EPK in DHK, olja so si zelo različna po sestavi. Kot je EFSA potrdila je DHK bolj bistvena za zdravje zato svetujemo, da uživate prehranska dopolnila, ki imajo čim višjo raven DHK